Hur kan jag förändra ett mörkt öde? | Olav Johansson
Information
”Att förlåta är som att frige en fånge, och inse att fången var du.” (citat okänd) Vad är orsaken till och meningen med de mörka ödessituationer som
Information
”Att förlåta är som att frige en fånge, och inse att fången var du.” (citat okänd)
Vad är orsaken till och meningen med de mörka ödessituationer som vi kan möta i livet? Och hur kan vi vända mörkret till ljus?
Föredraget handlar om besvikelsens kosmiska analys och vad som krävs för att inte bli besviken på livet och vår nästa. Som enskilda individer kan vi inte ändra på världssituationen, men vi är ansvariga för vårt eget bidrag till denna i form av relationen till vår nästa. Vår nästa är den spegel Gudomen använder för att göra oss medvetna om våra såväl ljusa som mörka sidor. Förlåtelse är det enda motgiftet mot intolerans och besvikelse, och den kräver en insikt om att ingen kan handla annorlunda än vad vederbörande just nu gör samt att vi själva är den första orsaken till allt som vi möter i livet. Alla befinner sig i nuet alltid på toppunkten av sin utveckling.
Visa mer
Dag och tid
(Lördag) 15:00 - 17:00
Plats
Klara Södra Kyrkogata 20