Skip to content

Inspirationsdag med Anders Beck

sön12apr12:00sön16:00Inspirationsdag med Anders BeckVi läser och samtalar på Lidingö12:00 - 16:00

Information

En vägvisare genom livets mörker 

Välkommen till en inspirerande kurs baserad på Martinus insiktsfulla artikel om Getsemane. Vi fördjupar oss i hur händelserna i trädgården utgör en universell modell för oss alla. Vi lär oss hur livets svåraste stunder kan förvandlas från mörker till andlig seger och ljus. Vi utforskar bönens kraft och hur vårt växande intellekt leder oss till Guds vilja. Målet är att finna inre frid och förståelse för det lidande vi möter i vardagen. Tillsammans utforskar vi hur vi kan nå den livsglädje som väntar efter varje prövning.

Anders, som leder kursen, kommer att dela med sig av bilder från sin egen resa för några år sedan till Jerusalem och Getsemane.  

Artikeln ”Getsemane Have” på danska.

Studieledare: Anders Beck
Värd: Ulla Eriksson
Upplägg: Kl 12 för de som vill äter vi medhavd lunch ihop. Kl 13 börjar vi läsa och samtala om artikeln. Dagen avslutas vid 16-tiden.
OBS: Ta med egen lunch. Vi bjuder på te och kex.
Antal deltagare: Max 12.
Anmälan: Mejla till lidingo@martinus.se eller ring 070 352 45 04 (Ulla Eriksson).
Kostnad: 50 kr. Vill du köpa artikeln så kostar den 35 kr.

Visa mer

Dag och tid

(Söndag) 12:00 - 16:00

Plats

Trasthagen, Lidingö

Trasthagen 7